V37

Nespolehlivých plátců DPH raketově přibývá. „Nálepku“ ale dostávají i slušné firmy

14
Říjen
2017

Institut nespolehlivého plátce DPH je nálepka, kterou si nepřeje žádný podnikatel. Stává se tím totiž pro ostatní podnikatele určitým rizikem. Počet firem či živnostníků, kteří ale tuto nálepku dostanou, je měsíc od měsíce vyšší. Zatímco v roce 2014 se počítaly v řádech stovek, letos v září jejich už více než deset tisíc. Podle odborníků na DPH je přitom čím dál snazší se na seznam dostat, a tak se nespolehlivými plátci můžou stát i slušné firmy.

„Od roku 2013, kdy byl zaveden institut nespolehlivého plátce, dochází k růstu jejich počtu. Zvyšování tohoto počtu souvisí zejména s úspěšným rozkrýváním řetězových podvodů na DPH,“ zdůvodnila pro Echo24 meziroční nárůst Petra Petlachová z Generálního finančního ředitelství (GFŘ). Podle ní díky tomuto institutu dochází k narovnávání podnikatelského prostředí, kdy poctiví plátci včas detekuji „nesolidní“ obchodní partnery a mají možnost vyhnout se obchodování s nimi a eliminovat tak riziko, že se zapojí do podvodných řetězců.

Podle expertů na DPH se ale na seznamu nespolehlivých plátců nemusí vždy nutně objevit jen „nesolidní“ podnikatel nebo podvodník. „Pravda je, že se plátce může stát nespolehlivým i za relativně mírné prohřešky,“ uvedla pro deník Echo24 odbornice na DPH Olga Holubová.

Počet nespolehlivých plátců DPH ke konci září stoupl meziročně o 66 procent na 10 219. V předchozích letech byl nárůst ještě dramatičtější, například v červnu 2015 podle údajů poradenské společnosti Bisnode bylo na seznamu jen 630 subjektů a v listopadu 2014 to bylo jen 149.

Celý článek, ve kterém se také dočtete o (ne)oblíbených virtuálních sídlech naleznete zde.