V37

Den, rok i déle. Informace o testování zpracovávají soukromé firmy, ale máte právo na smazání

19
Září
2021

Při registraci k očkování nebo testování na covid-19 musí zájemce vyplnit řadu osobních údajů, na jejich zpracování si stát i nemocnice najímají soukromé firmy, jejichž systémům se de facto nelze vyhnout.

Jméno, příjmení, rodné číslo, datum narození, adresa, telefon, e-mail. To všechno pravidelně vyplňuje každý, kdo se chce nechat otestovat na nákazu koronavirem. Na zpracování informací si stát i zdravotnická zařízení najímají soukromé firmy, které rezervace administrují.

Zpracování osobních údajů se tak řídí podmínkami těchto služeb, přičemž občan obvykle nemá příliš na výběr: bez očkování nebo testu je dnešní život jen obtížně představitelný. Pokud tedy nechce, aby jeho informace zůstávaly v systémech společností déle, než je nezbytně nutné pro provedení testu nebo očkování, musí o jejich smazání požádat.

Server iROZHLAS.cz připravil jednoduchou aplikaci, která znění takové žádosti připraví, stačí ji odeslat e-mailem. Žádost vzniká přímo ve vašem prohlížeči, data z ní se nikam neodesílají ani neukládají. Předvyplněná je adresa společnosti Reservatic, žádost stejného znění ale můžete poslat i dalším společnostem, jako třeba Reservio (pokud jste k registraci využili jejich formulář). Autorem znění je advokát Jan Vobořil z organizace Iuredicum remedium, který se ochraně soukromí dlouhodobě věnuje.

Žádat o výmaz dává smysl až poté, co test nebo očkování absolvujete (obě dávky). Dřívější odstranění vašich dat by proceduru zkomplikovalo.

Žádost o výmaz osobních údajů

Vážení, v minulosti jsem se skrze vaši službu registroval/a k testování na covid-19, případně očkování proti této nemoci. Jelikož tímto odvolávám souhlas se zpracováním a současně již pominul důvod pro zpracovávání mých osobních údajů, žádám tímto v souladu s čl. 17 odst. 1 písm. a) a b) GDPR o bezodkladný výmaz veškerých mých osobních údajů vámi zpracovávaných.

O provedení výmazu, jakož i o dalším zpracování mých osobních údajů, pokud by k němu docházelo i nadále, mě v souladu s cl. 15 GDPR informujte.

Děkuji.

***

Nejčastěji se veřejnost setká se službou Reservatic, kterou Česko využívá pro správu rezervací na očkování proti covid-19. Firma, která podle poslední založené účetní závěrky z roku 2019 byla v milionové ztrátě, získala v letech 2020 a 2021 od veřejného sektoru zakázky za 38 milionů korun.

Podle podmínek zpracování osobních údajů na webu si společnost vyhrazuje právo zpracovávat informace za účelem marketingu po dobu dvou let od ukončení užívání jejích služeb, stejnou dobu hodlá zpracovávat osobní údaje za účelem „analýzy užívání systému ze strany jeho uživatelů“.

Bližší informace společnost serveru iROZHLAS.cz neposkytla s odůvodněním, že je „subzpracovatelem“ pro státní podnik Národní agenturu pro komunikační a informační technologie, která zase pracuje pro ministerstvo zdravotnictví.

„U testování COVID-19 mají odběrová místa defaultně nastavenou anonymizaci po 24 hodinách,“ vysvětlil následně pověřenec pro ochranu osobních údajů na ministerstvu zdravotnictví Robert Vávra. U očkování je pak potřeba kontrolovat, kdy má pacient nárok na další dávku, zde se tedy informace anonymizují až po jednom roce.

„V případě vzneseného požadavku ze strany subjektu o anonymizaci, dochází k této obratem bez vazby na automatickou anonymizaci,“ doplnil Vávra. Jednoduše řečeno, pokud člověk požádá, jeho informace ze systému zmizí ihned.

Další z rezervačních systémů, společnost Reservio, pak mluví o pětiletém uchovávání a zpracovávání osobních údajů. Některé nemocnice mají pak formuláře vlastní, k nim obvykle patří i podmínky použití.

Pandemie dala soukromí zabrat

Zvládání epidemie přineslo řadu problémů, mezi které patřily i problémy se zpracováváním osobních údajů. Jak upozornil server iROZHLAS.cz na jaře, kvůli chybě v rezervačním systému na očkování docházelo k předáváním rodných čísel společnosti Google.

Úřad pro ochranu osobních údajů incident začal šetřit letos na začátku února. „V tuto chvíli možné pouze sdělit, že Úřad pro ochranu osobních údajů věc šetří a z toho důvodu nemůže podávat jakékoli další informace,“ napsal nyní serveru iROZHLAS.cz mluvčí úřadu Tomáš Paták.

Problémy s ochranou soukromí měly i starší očkovací certifikáty z dílny Ústavu zdravotnických informací a statistiky, které byly později nahrazené celoevropským covid pasem.

Projevily se tak nedostatky ve zdravotnických a státních systémech, které spoléhají při ověřování totožnosti pacientů na rodná čísla. Ta měla být už v roce 2020 nahrazená modernějším způsobem identifikace, jeho zavedení, které má na starosti ministerstvo vnitra, se ale stále odkládá.

Autor: Jan Cibulka

Zdroj: iRozhlas.cz